rustykalna kostka granitowa

Kostka granitowa rzędowa, łupana

Starobruk wykonujemy na bazie standardowej kostki granitowej surowo łupanej.

Kostka granitowa łupana

wg PN-EN 1342 jest doskonałym materiałem wykorzystywanym przy budowie nawierzchni dróg, ulic, placów itp. Dzieje się tak m.in. dlatego, że granit, z którego jest produkowana odznacza się: dużą wytrzymałością na ściskanie, niską ścieralnością, dużą wytrzymałością na uderzenia, małą nasiąkliwością wagową, całkowitą odpornością na zamarzanie.

Poza tymi cechami fizycznymi należy podkreślić aspekt estetyczny. Żaden inny materiał nie komponuje się tak doskonale z otoczeniem jak kostka granitowa łupana z naturalnego kamienia. Nawierzchnie wykonane z kostki kamiennej są trwałe, eleganckie oraz bezpieczne w użytkowaniu (antypoślizgowe).

GRANIT STRZEGOM S.A., w zależności od wymiaru zasadniczego, produkuje następujące wielkości kostki o barwie jasnoszarej lub szarożółtej: 5, 7, 9, 16 cm ( kostka granitowa łupana: 5 cm dopuszczalne odchyłki od wymiarów: +10 mm, -10 mm, dla pozostałych wielkości: + 20 mm, -10 mm). Kostka granitowa łupana ma kształt sześcianu lub prostopadłościanu zbudowanego na jednej powierzchni górnej jako podstawie. Na żądanie klienta wykonujemy inne wymiary i kształt kostki.

kostka granitowa łupanaKostka granitowa łupana (rys. 1) ma wszystkie boki surowo-łupane (przełom typowy dla granitu STRZEGOM). Górna powierzchnia kostki w przybliżeniu równoległa jest do dolnej powierzchni. Możliwe są załamania krawędzi oraz dopuszczalne wgłębienia i wypukłości do 10 mm. Ściany boczne możliwie prostopadłe do powierzchni górnej. Może wystąpić ok. 5% kostki o innym kształcie.

Kostka granitowa rzędowa

(rys. 2) tak samo jak nieregularna, wszystkie powierzchnie ma surowo-łupane. Kostka granitowa rzędowa ma kształt zbliżony jest do prostopadłościanu o wymiarach: 12 (12/12-24 cm), 14 (14/14-28), 16 (16/16-32), 18 (18/18-36) – dopuszczalne odchyłki od wymiaru + 1 cm.

W swojej ofercie GRANIT STRZEGOM S.A. znajduje się: kostka surowo-łupana: jasnoszara i szarożółta oraz vanga (czerwona), kostka bazaltowa lub sjenitowa (czarną), kostka granitowa rzędowa.

kostka granitowa rzędowa